Mnohokrát děkuji za rychlé vyřízení objednávky do lázní Lúčky. Zvlášť poděkování patří paní Jackovičové,...Zobraziť viac
Kúpele Rajecké Teplice
Popis kúpeľov
Kúpele Rajecké Teplice sa nachádzajú na severe stredného Slovenska, uprostred Malej Fatry a Strážovských vrchov, v Rajeckej doline, v údolí riečky Rajčianka. Patria medzi najkrajšie a najznámejšie kúpele na Slovensku. Termálna rajecká voda lieči choroby pohybového ústrojenstva, zápalové ochorenia centrálneho nervového systému, nervovo-svalové degeneratívne choroby aj choroby z povolania. Priaznivé liečivé účinky minerálnej vody môžu klienti využívať vo forme celého radu liečebných procedúr. Minerálna voda je vhodná aj na pitné kúry a jej dlhodobé pitie priaznivo pôsobí na metabolizmus a detoxikáciu. Mierne podnebie sa vyznačuje dostatkom slnečného svitu a prevládajúcim bezvetrím. Cenné je aj mimoriadne čisté ovzdušie bez exhalátov a s minimálnou prašnosťou. Prírodné podmienky a vzduch tak tiež napomáhajú hlavne pri liečbe dýchacích ciest a chorôb s tým súvisiacich. Dominantou kúpeľov je v antickom štýle riešený kúpeľný dom Aphrodite. Liečebný a relaxačný komplex Aphrodite je centrom kúpeľov Rajecké Teplice a svojím vybavením spĺňa aj tie najnáročnejšie kritéria. Liečebné a wellness procedúry ponúka balneologické stredisko vybavené najmodernejšími diagnostickými a terapeutickými prístrojmi, ktoré využíva termálne pramene typu akratoteriem s 38°C teplou termálnou vodou. Úspešnú liečbu v kúpeľoch zabezpečujú osvedčené tradičné procedúry, ale aj moderné a inovatívne procesy zabezpečované počas liečebných a relaxačných pobytov. Klientom je v kúpeľoch k dispozícii aj komplex vzájomne prepojených termálnych bazénov, sáun a parných kúpeľov, ktoré sa nachádzajú v atraktívnych, orientálne ladených priestoroch. Nachádza sa tu i kúpeľné jazierko s možnosťou člnkovania a kúpeľný park s nádhernými zakutiami. Kúpele Rajecké Teplice a ich blízke okolie ponúkajú bohaté možnosti aj na aktívne trávenie voľného času a na svoje si prídu takmer všetci milovníci prírody a športu. Klíma priaznivo vplýva aj na regeneráciu zdravých ľudí a kúpele sú preto ideálnym miestom nielen na liečebné, ale aj na ozdravovacie a rekondičné pobyty.
Dôvody prečo si vybrať tieto kúpele
- príjemné prostredie
- termálna prírodná liečivá voda
- overené hotely a kvalitné služby
- antické termálne bazény a saunový svet
- ochotný personál
Náš názor
Kúpele ležia v atraktívnom prostredí Rajeckej doliny, ktorá návštevníkom ponúka krásnu prírodu a historické pamiatky. Dokonalý relax v kúpeľoch ponúka, okrem liečebných procedúr, aj bazénový a saunový svet. K dispozícií je pre klientov aj Aphrodite Beauty estetické štúdio. Kúpele vhodné aj pre náročného klienta.
Zameranie kúpeľov
Lieči sa tu choroby pohybového ústrojenstva, zápalové ochorenia centrálneho nervového systému, nervovo-svalové degeneratívne choroby aj choroby z povolania (ochorenia kostí, kĺbov, svalov a šliach). Liečivé účinky prírodnej termálnej vody využívajú klienti vo forme celého radu liečebných procedúr (vodoliečby, balneoterapie, hydromasážnych, perličkových, termálnych alebo uhličitých vaňových kúpeľov). Vhodná je aj na pitné kúry a jej dlhodobé pitie priaznivo pôsobí na metabolizmus a detoxikáciu. Ideálnym pomerom kalcia a magnézia 2:1 vhodne dopĺňa dennú potrebu týchto životne dôležitých minerálov a zároveň blahodárne pôsobí na funkciu obličiek a kardiovaskulárneho systému.
Prírodné liečivé zdroje
Termálna prírodná liečivá voda, stredne mineralizovaná, hypotonická, hydrogénouhličitánovo vápenato-horečnatá, s teplotou 38°C.
Wellness
SPA & BALNEO
Bazény
Vnútorné bazény:
- Rehabilitačný plavecký bazén (väčší bazén s teplotou vody 30 - 32°C)
- Liečebný relaxačný bazén (menší bazén s tepltou vody 37 - 38°C)
Vonkajšie bazény:
- Kľudový bazén (sedací kruhový bazén s tepltou vody 36 - 38°C)
- Rekreačný plavecký bazén (25 m dlhý bazén s teplotou vody 26 - 28°C)
- Turecký kúpeľ (celotelový striedavý kúpeľ v horúcej a studenej prírodnej termálnej vode slúži na posilnenie srdcovocievneho aparátu a imunitného systému)
- Rodinný bazén pod bradlom (bazén pod bralom z prírodného kameňa s padajúcim vodopádom a teplotou vody 34 - 35°C, je vhodný pre rodiny s deťmi, kde je povolené používať vodné pomôcky ako sú kolesá a rukávnik)Sauny
Saunový svet
- Tepidárium
- Sauny (arabská, soľná, bylinková, mentolová a fínska)
- Ochladzovací bazén
- Relaxačná miestnosť
SPA masáže a procedúry
- čokoládová masáž, kyslíková mezoterapia
- laserová biostimulácia, kyslíková mezoterapia
- vibrosauna, anticelulitídna masáž
- oxygenoterapia, olejový perličkový kúpeľ, masáž lávovými kameňmi
Aphrodite beauty
- tvárové a telové ošetrenia
Pre deti
- Deti do 2,99 rokov sú bez nároku na ubytovanie, stravovanie a procedúry (detská postieľka zadarmo).
- Za platiace dieťa sa považuje osoba od 3 - 18 rokov.
- Dieťa na prístelke má v cene ubytovanie, raňajky a celodenné vstupy do vodného, saunového sveta a fitness.
- Fínska sauna sa odporúča deťom až od 12 rokov, parné sauny môžu absolvovať aj menšie deti už od 4 rokov.
- Procedúry sú poskytované osobám starším ako 18 rokov.
História
Na mape z roku 1376 nájdeme v oblasti medzi Lúčanskou Malou Fatrou a Martinskými Hoľam kúpele označené ako Thermae. Prvú písomnú zmienku o liečivých prameňoch poskytla kráľovská listina panovníka Ľudovíta Veľkého z roku 1376. V tomto období celé územie v povodí Rajčianky patrilo hradu Lietava. V roku 1496 kráľ Vladislav II. daroval kúpele Štefanovi Zápoľskému. Na začiatku 17. storočia bol postavený prvý kúpeľný dom a rozmach kúpeľov zažal koncom 18. storočia, kedy poskytovali pohodlie a komfort viaceré kúpeľné domy a vybudované bazény. Objavili sa tu prví lekári, ktorí publikovali spis o liečivých účinkoch prameňov. V tomto období bol urobený prvý opis termálnych vôd a prvá monografia o Rajeckých Tepliciach, ktoré takto spropagovala kúpele v celom Uhorsku. V 19. storočí zaznamenali kúpele najväčší rozmach, ktorý zastavila 1. svetová vojna, kedy návštevnosť kúpeľov výrazne klesla. V rokoch 1925 až 1937 boli postavené kúpeľné domy Baník, Veľká Fatra a Malá Fatra a v roku 1941 bolo postavené termálne kúpalisko. Štatút "kúpeľné mesto" získali Rajecké Teplice v roku 1959.
UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Poloha kúpeľov
15 km južne od Žiliny smerom na Rajec v malebnom údolí rieky Rajčianky, v Rajeckej kotline.
Internet
WiFi pripojenie vo všetkých kúpeľných zariadeniach zadarmo.
Parkovanie
Pri všetkých kúpeľných zariadeniach je nestrážené parkovisko zadarmo. Pri hoteli Aphrodite a Aphrodite Palace je parkovisko strážené. Pri Vile Margaréta aj možnosť rezervácia garáže za poplatok.
Zvieratá
Ubytovanie so zvieraťom v kúpeľoch nie je možné.
Podávanie stravy
Hotel Aphrodite a Hotel Aphrodite Palace majú vlastnú reštauráciu. Klienti hotela Malá Fatra a ostatných ubytovacích zariadení sa stravujú v reštaurácii Hotela Aphrodite. Stravovanie je formou bufetových stolov.
Najobľúbenejší liečebný wellness pobyt RELAX CLASSIC s relaxačnými procedúrami a vstupom do bazénov
Veľkonočný pobyt plný pohody a oddychu v Spa Aphrodite
Relax Classic Plus s plnou penziou a relaxačnými procedúrami
Ubytovanie s polpenziou a vstupom do termálnych bazénov, wellness a fitness
Spa Relax Basic pobyt s polpenziou a 1 relaxačnou procedúrou denne
Krásna v každom veku s pobytom Beauty Classic
Krásna v každom veku s balíkom Beauty Relax
Relax Exclusive pobyt, na ktorom expresne zrelaxujete vaše telo a myseľ
Preventívny liečebný balík Kúpeľná starostlivosť
Dôležité informácie ohľadom kúpeľného pobytu hradené poisťovňou
Pracovná doba: pondelok až piatok: 8:00 - 16:30 hod.
Silvia Ďuranová: +421 41 5678 - 833
Poistenci skupiny A
- kúpeľná starostlivosť nadväzuje na predchádzajúcu ambulantnú alebo ústavnú starostlivosť. Zdravotnú kúpeľnú starostlivosť (lekárske vyšetrenia, liečebné procedúry), ubytovanie aj stravu plne hradí zdravotná poisťovňa. Platí sa iba zákonom stanovený poplatok 1,66 € za stravovanie a pobyt na lôžku za každý deň v prírodných liečebných kúpeľoch bez ohľadu na dĺžku pobytu a kúpeľné doplatky, o ktorých informuje poistenca kúpeľné zariadenie (kúpeľný poplatok, daň z ubytovania, poplatok za služby a cestovné).
- návrh na kúpeľnú starostlivosť vystavuje všeobecný lekár, alebo lekár špecialista na základe zdravotného stavu poistenca. Lekár vyplní tlačivo „Návrh na kúpeľnú starostlivosť“ a priloží k nemu potrebné výsledky vyšetrení, prípadne odporúčania. Kompletne vyplnený návrh musí byť do zdravotnej poisťovne doručený najneskôr šesť týždňov pred uplynutím doby indikácie. Zdravotné poisťovňa posúdi úhradu kúpeľnej starostlivosti a vychádza pritom z údajov uvedených v návrhu a tiež z údajov dostupných v osobnom účte poistenca.
- zdravotná poisťovňa zasiela návrh priamo do kúpeľného zariadenia, s ktorými má uzatvorenú zmluvu na liečbu v danej indikácii a poistencovi (v prípade detských kúpeľov zákonnému zástupcovi) zasiela Oznámenie o schválení kúpeľnej starostlivosti, kde je uvedený názov kúpeľného zariadenia, schválený počet dní kúpeľnej liečby a posledný možný nástupný termín. Presný termín nástupu na kúpeľnú liečbu určuje kúpeľné zariadenie v závislosti na kapacitné možnosti ubytovania v jednotlivých liečebných domoch a následne zašle poistencovi predvolanie na kúpeľnú liečbu.
- kúpeľnú liečebnú starostlivosť hradenú poisťovňou je možné čerpať raz do roka. Dĺžka pobytu je obvykle 21 dní.
Poistenci skupiny B
- zdravotná kúpeľná starostlivosť je plne hradená zdravotnou poisťovňou okrem služieb t.z., že poisťovňa hradí kúpeľné procedúry a poistenec si hradí ubytovanie, stravu, kúpeľný poplatok a daň z ubytovania
- návrh na kúpeľnú liečbu vystavuje všeobecný lekár, alebo lekár špecialista na základe zdravotného stavu poistenca
- zdravotná poisťovňa zasiela poistencovi Oznámenie o schválení kúpeľnej starostlivosti, kde je uvedený schválený počet dní kúpeľnej liečby a posledný možný nástupný termín. Prílohou tohto Oznámenia je zoznam zmluvných kúpeľných zariadení, ktoré dané ochorenie liečia. Poistenec si z tohto zoznamu vyberie kúpeľné zariadenie, v ktorom chce liečbu absolvovať, telefonicky si s ním dohodne termín liečby, ubytovanie a príplatky a zašle tam schválený Návrh na kúpeľnú starostlivosť.
- dĺžku pobytu upravuje Indikačný zoznam pre kúpeľnú starostlivosť Slovenskej republiky
Sprievodca počas kúpeľnej liečby
Poistenec so zdravotným postihnutím, vyžadujúcim pomoc a sprevádzanie pri kúpeľnej liečbe, má možnosť požiadať poisťovňu o čiastočnú úhradu za sprievodcu. Uvedenú požiadavku zdôvodní indikujúci lekár v príslušnej časti Návrhu. V prípade detskej kúpeľnej liečby je možné požiadať o čiastočnú úhradu sprievodcu dieťaťa do 3 rokov veku. Ostatné poplatky si sprievodca v kúpeľnom zariadení dopláca.
Zamietnutie úhrady na kúpeľnú starostlivosť
V prípade, že zdravotný stav poistenca nespĺňa zákonom dané podmienky na schválenie kúpeľnej liečby alebo sa vyskytujú kontraindikácie ku kúpeľnej liečbe, bude úhrada kúpeľnej starostlivosti zamietnutá. V uvedenom prípade zdravotná pisťovňa vráti Návrh na kúpeľnú starostlivosť poistencovi s uvedením dôvodu zamietnutia.
Vrátenie Návrhu z dôvodu nenastúpenia na kúpeľnú liečbu
Ak poistenec z vážnych dôvodov nemôže nastúpiť na kúpeľnú starostlivosť, vráti zdravotná poisťovňa Návrh na kúpeľnú starostlivosť s vyplneným tlačivom Vrátenie Návrhu na kúpeľnú starostlivosť z dôvodu ne nastúpenia na liečenie.
Dôležité doklady na príjem do kúpeľov
- pred nástupom na kúpeľnú starostlivosť musí mať pacient vystavené potvrdenie od svojho všeobecného ošetrujúceho lekára, že je schopný túto liečbu absolvovať (potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti absolvovať liečbu musí byť vystavené maximálne 14 dní pred nástupom na pobyt)
- preukaz poistenca a doklad totožnosti
- predvolanie na kúpeľnú liečbu, ktorú pacientovi doručili priamo z kúpeľov
- oznámenie o schválení kúpeľnej starostlivosti, ktoré pacientovi zaslala poisťovňa
- zdravotné pomôcky či lieky, ktoré pacient používa pravidelne