Drevený artikulárny kostol Kežmarok

Turistický región
Vysoké Tatry, v Tatrách, Východné Slovensko, Spiš, Prešovský kraj, Spišská Magura
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu
Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Kežmarok, Kežmarok
Obľúbené

Evanjelický kostol sv. Trojice v Kežmarku je jednou z najzachovalejších, slovenských drevených sakrálnych stavieb. Patrí medzi najkrajšie a najstaršie pamiatky v Kežmarku a nachádza sa na predmestí, za mestskými hradbami. Stavba kostola začala v roku 1687 a v roku 1717 bol za tri mesiace postavený do súčasnej podoby. Staviteľom bol Juraj Müttermann z Popradu, ako maliar sa uvádza Levočan Gottlieb Kramer, organ zostrojil Vavrinec Čajkovský z Levoče a dokompletizoval ho Martin Korabinský zo Spišskej Novej Vsi. Všetky drevorezbárske práce robil Kežmarčan Ján Lerch. Prototypom kostola bol zrubový kostol s pôdorysom rovnoramenného gréckeho kríža v Amsterdame na Noorder Kerku. 

Kostol, unikátna drevená stavba z tisu a červeného smreka, bol postavený bez použitia kovu, pri stavbe sa zásadne používali iba drevené klince a aj základy boli z dreva. Pri poslednej rekonštrukcii sa drevené základy nahradili tehlami. Jedinou kamennou časťou kostola je sakristia, ku ktorej bol drevený kostol pristavený. Barokový interiér kostola je jedným z najkrajších spomedzi ďalších piatich kostolov podobného druhu. Mohutná maľovaná klenba sa opiera o štyri točité stĺpy a obvodové múry. Medzi cenné pamiatky kostola patrí kostolný organ s drevenými píšťalami, obraz sv. Trojice nad oltárom a stropná maľba.

V roku 2008 bol s ďalšími 7 drevenými kostolmi Karpatského oblúka zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Po generálnej oprave v rokoch 1991 – 1996 sa stal kostol opäť bohoslužobným stánkom kežmarskej ev. a.v. cirkvi.



© 2010 - 2024 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.