Chrám sv. Paraskievy Dobroslava

Turistický región
Šariš
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu
Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Svidník, Dobroslava
Obľúbené

Drevený gréckokatolícky chrám svätej Paraskevy bol postavený v roku 1705, koncom druhej svetovej vojny poškodený a v rámci obnovy rozšírený o dve bočné kaplnky, čím jeho pôdorys nadobudol tvar kríža. Je unikátom medzi drevenými chrámami na východe Slovenska.

Chrám na nízkom kamennom základe je päťdielny, päťpriestorový, ozdobený troma vežami a piatimi krížmi. Telo chrámu i steny veží sú opláštené vertikálne ukladanými doskami a lištami. Celý chrám je zakrytý dreveným štiepaným šindľom. V súčasnosti je vo veži jeden zvon z roku 1790, aj keď podľa zoznamu z roku 1915, tu boli až štyri pôvodné zvony.

Ikonostas, Národná kultúrna pamiatka, má päťradovú architektúrua pochádza z druhej polovice 18. storočia. Hlavný rad obsahuje ikony svätého biskupa Mikuláša, Bohorodičku Hodigitriu, Krista Učiteľa a patrocinálnu ikonu svätej Paraskevy. Druhý rad sviatkov obsahuje ikony Narodenia Presvätej Bohorodičky, Uvedenia Bohorodičky do chrámu, Narodenia Krista, Krst Krista, Zvestovania, Vstupu Krista do Jeruzalemu. V treťom rade je to ikona Malého Deésisa zahrňujúca Krista Veľkňaza, sprevádzaného Presvätou Bohorodičkou a svätým Jánom Krstiteľom. Štvrtý rad prorokov je na identifikovanie najzložitejší a ťažšie identifikovateľný. Skladá sa zo šiestich kruhových medailónov s dvojicami postáv v osobitných nadstavcoch. Zachovalý piaty, najspodnejší rad, nazývaný predely, pozostáva z ikon (zľava): Útek do Egypta, Svätí apoštoli Peter a Pavol, Božie Vtelenie (Oranta) a ikona Svätej Paraskevy. Vzácne sú aj ďalšie samostatné ikony v tomto chráme.

Posledné reštaurovanie exteriéru chrámu sa uskutočnilo v rokoch 2001 - 2002 výmenou plášťa a strešnej krytiny. V lete sa v chráme konajú bohoslužby a to v nedeľu o 9.30 hod.



© 2010 - 2024 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.