super
Dóm sv. Martina, Katedrála sv. Martina Bratislava
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Bratislava I, Bratislava - Staré Mesto
Je dominantou a symbolom hlavného mesta Bratislava a patrí k jeho najvýznamnejším historickým pamiatkám. Historické dejiny pôvodne gotickej sakrálnej stavby v historickej zóne Bratislavy sú uzko prepojené s dejinami Bratislavského hradu. Od 8. marca 2008 je sídelnou katedrálou bratislavského arcibiskupa, metropolitu Západnej provincie Slovenska a konajú sa v nej klasické bohoslužby.
Stavba Dómu sv. Martina prešla počas svojej stáročnej existencie zložitým stavebným vývojom a pôvodným staviteľským zámerom bolo postaviť baziliku (s najvyššou strednou loďou), neskôr sa rozhodli pre halovú (sieňovú) stavbu s rovnakou výškou lodí (roky 1311 – 1314). Po desaťročiach stavebných prác bola vysvätená centrálna loď v roku 1452 a definitívnym zavŕšením stredovekého vývinu bratislavského Dómu bola prístavba, neveľká neskorogotická predsieň pristavaná k južnému portálu okolo roku 1510. Ďalšie prístavby sú z 15. až 18. st., kedy v celom interiéry kostola prevládali barokové prvky, ktoré však boli následne v 19. st. odstránené. Zachovaná zostala len baroková kaplnka sv. Almužníka. Dnešnú definitívnu podobu dostal Dóm sv. Martina v roku 1877, pritom veža Dómu je vysoká 85 m a na jej vrchole je kópia svätoštefanskej koruny, symbolizujúcej význam korunovačného chrámu.
Najslávnejším obdobím dejín Dómu sv. Martina je obdobie rokov 1563 – 1830, kedy bol korunovačným chrámom Uhorského kráľovstva. Konalo sa tu 19 korunovácií, z toho bolo korunovaných 11 kráľov, vrátane Márie Terézie, a 8 kráľovských manželiek. Od 11. novembra 2002 je Katedrála sv. Martina Národnou kultúrnou pamiatkou a od roku 2003 satu každoročne koná festival Korunovačné slávnosti, ktorý si pripomína niekdajšiu kráľovskú korunováciu. Po celé stáročia bol chrám stredobodom kultúrneho, cirkevného a spoločenského diania.
V pešej dostupnosti ku Katedrále sv. Martina sa nachádzajú dve zastávky MHD (zastávka MHD Zochova a zastávka MHD Most SNP) a päť parkovísk: Spoplatnené parkovisko "Pod Hradom", 8 min pešej chôdze; Podzemné parkovisko "Mostová", 9 min pešej chôdze, v pracovné dni spoplatnené, v sobotu popoludní, v nedeľu a sviatky je parkovanie bezplatné; Podzemné parkovisko "Uršulínska" ,10 min pešej chôdze, v pracovné dni spoplatnené, v sobotu popoludní, v nedeľu a sviatky je parkovanie bezplatné; Parkovisko "Einsteinova - AUPARK", 20 min pešej chôdze, bezplatné; Parkovisko "Einsteinova - INCHEBA", 20 min pešej chôdze, bezplatné.