Starobylé mesto Levoča

Turistický región
Východné Slovensko, Spiš, Prešovský kraj, Branisko, Levočské vrchy, Levočská dolina
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu
Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Levoča, Levoča
Obľúbené

Vďaka svojej bohatej minulosti patrí medzi jedno z najnavštevovanejších miest Slovenska. Nachádza sa na východe Slovenska, v regióne Spiš, pod Levočskými vrchmi. Po prvý raz sa mesto spomína v listine kráľa Bela IV. z roku 1249 pod názvom Leucha, v roku 1271 sa stáva hlavným centrom nemeckej kolonizácie na Spiši a v roku 1323 je vyhlásené za slobodné kráľovské mesto. Rozvoj mesta napredoval a to vďaka výsade práva skladu, ktorú mestu udelil Karol Róbert v roku 1321. Levočania obchodovali s Krakovom, hansovnými mestami, s Benátkami a levočskí remeselníci vyrábali nielen pre miestnu spotrebu, ale aj pre trhy a jarmoky v celom Uhorsku a Poľsku. Neskôr sa Levoča stala jedným z hlavných centier renesancie a humanizmu v Uhorsku.

Levoča so svojimi hradbami a urbanistikou si zachovala charakter stredovekého mesta. Historické jadro mesta bolo v roku 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu a od roku 2009 je mesto Levoča zapísané na Zozname Svetového dedičstva UNESCO a to vďaka množstvu historických pamiatok a umeleckých skvostov. A právom patrí medzi najkrajšie historické starobylé mestá na Slovensku.

Medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta patrí Chrám svätého Jakuba s 11 gotickými a renesančnými krídlovými oltármi, vrátane najvyššieho dreveného gotického oltára na svete (18,6 m), obrovské stredoveké námestie obklopené renesančnými domami, renesančná radnica s arkádami, dva vzácne kostoly s barokovým interiérom, klasicistické budovy župného domu a evanjelického kostola a hradobný systém s dĺžkou 2,5 km, ktorý obklopuje historické centrum mesta (z 15 bášt a veží sa zachovalo šesť, z toho tri brány: Košická, Poľská a Menhardská). Župný dom, sídlo administratívy, ktorý postavil v rokoch 1806 - 1826 architekt Egru Anton patril medzi najkrajšie župné domy v bývalom Uhorsku. Jedinečným je aj oltár z lipového dreva v Chráme sv. Jakuba, ktorý postavil Majster Pavol z Levoče, a ktorý je najväčším neskorogotickým krídlovým oltárom na svete. V budove starého kláštora minoritov je jediná úplne zachovaná krížová chodba na Slovensku zo 14. st. Na námestí stojí aj tzv. klietka hanby zo 16. st., ktorá sa v minulosti využívala na verejné pranierovanie. A centrálne námestie mesta obklopuje vyše 50 pozoruhodných meštianskych a patricijských domov, z ktorých na prvý pohľad zaujme najmä renesančný Thurzov dom z roku 1904.

Mesto Levoča sa radí aj medzi významné pútnické miesta. Vysoko nad mestom sa týči Mariánska hora, na ktorej sa každoročne na začiatku júla stretávajú pútnici z celého Slovenska. V roku 1995 sa tu konala aj najväčšia púť na Slovensku pri príležitosti návštevy sv. otca pápeža Jána Pavla II na Slovensku.

Levoča je doslova kultúrno-historický poklad medzi slovenskými mestami s množstvom stavebných historických pamiatok viažúcich sa k slávnym dejinám tohoto krásneho mesta, ktoré odporúčame jednoznačne pri potulkách Slovenskom navštíviť.



© 2010 - 2024 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.