super
Termálne pramene Liptovský Ján
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovský Mikuláš, Liptovský Ján
Na okraji obce Liptovský Ján boli už v minulosti známe minerálne pramene často využívané pri liečbe reumatických a ženských ochorení. Najznámejšie z nich boli pramene Kúpeľný a Rudolf. V 16. storočí dokonca mineralóg Juraj Werner popísal priaznivé účinky minerálnych prameňov na ľudský organizmus vo svojom diele „O podivuhodných vodách Uhorských“. Pramene boli skúmané viacerými hydrológmi a od roku 1998 je Liptovský Ján, ktorý tvorí vstupnú bránu do Jánskej doliny, vyhlásený za kúpeľné miesto.
Minerálne pramene v Liptovskom Jáne patria k studeným až veľmi nízko termálnym a voda vytekajúca z prameňov je mineralizovaná, hydrouhličitanovo-síranová, silne uhličitá, vápenato-horečnatá, hypotonická a má dokázateľne liečivé účinky pri žalúdočných a črevných chorôb, porúch látkovej výmeny, reumatických a ženských ochorení, ochorení pečene, žlčníka, krvného tlaku, fosfatúrie, alergických ochorení a stavov po tromboflebitídach a obrnách.
Známy a turistami obľúbený je minerálny prameň Kaďa na južnom kraji obce. Ide o akúsi prírodnú vírivku, z ktorej odteká voda s teplotou 20°C do priľahlého bazéna. Pre vysoký obsah síry spôsobuje na pokožke jemné štipkanie, ktoré pretrváva i po vyjdení z vody. Kúpanie je bezplatné a odporúčaná doba kúpania by nemala presiahnuť 20 min. V blízkosti Kade sa nachádza prístrešok s výverom termálneho prameňa Teplica, v ktorom si návštevníci môžu liečivú vodu načerpať priamo do fliaš. Vodu z termálnych prameňov používajú aj na plnenie letného termálne kúpaliska Termal Raj spolu s krytými bazénmi v hoteli Sorea Máj.