super
Malokarpatská vínna cesta
Malokarpatská vínna cesta združuje a koordinuje činnosť členov z regiónu a pre širokú verejnosť ponúka podujatia pre milovníkov vína po celý rok. Je súčasťou širšieho malokarpatského regiónu a je jednou z ciest pre udržanie a rozvoj vinohradníctva a vinárstva.
Malokarpatská vinohradnícka oblasť je rozlohou najväčšia a najvýznamnejšia vinohradnícka oblasť na Slovensku. Skladá sa z troch podoblastí (Vinohrady Záhoria, Malokarpatské vinohrady rozprestierajúce sa na juhozápadných svahoch Malých Karpát od Bratislavy po Horné Orešany a Vinohrady severného výbežku Malých Karpát (Čachtice, okolie Vrbového) a východne od Malých Karpát (Hlohovec, Banka a pod.) a tvorí ju 12 vinohradníckych rajónov, od Bratislavy cez Pezinok k Horným Orešanom po Smolenice, s katastrami 119 vinohradníckych obcí.
Malokarpatská vínna cesta začína v Devíne a končí v Smoleniciach. Vedie cez mestá, ktoré preslávila bohatá vinohradnícka tradícia a v súčasnosti sú do nej zapojené obce: Báhoň, Bernolákovo, BA - Devín, BA - Rača, BA - Staré Mesto, BA - Vajnory, Budmerice, Cífer, Častá, Čataj, Doľany, Dlhá, Dubová, Dolné Orešany, Horné Orešany, Chorvátsky Grob, Igram, Jablonec, Kaplná, Limbach, Modra, Modra-Harmónia, Modra-Kráľová, Pezinok, Píla, Ružindol, Senec, Slovenský Grob, Smolenice, Suchá nad Parnou, Svätý Jur, Šenkvice, Štefanová, Trnava, Veľký Biel, Veľký Grob, Viničné, Vinosady, Vištuk, Zeleneč. Okrem ochutnávky vína sa účastníci vínnej cesty oboznámia s pestovaním viniča a s výrobou kvalitného vína.
Vínna cesta prispieva k rozvoju cestovného ruchu zameraného na zážitky z vína a vínnych produktov a ponúka tak spoznať tradíciu vinohradníctva a vinárstva, starobylé pamiatky, zachovalý folklór a rázovitosť vinohradníckych domov, kulinárske špeciality, faunu a flóru, možnosť oddychu, poučenia i pobavenia.