super
Pútnické miesto Marianka
Obec Mariánka leží v okrese Malacky, severne od hlavného mesta Bratislavy. Známe pútnicke miesto patrí medzi najstaršie na území bývalého Uhorska. Nachádza sa tu rímskokatolícka bazilika Narodenia Panny Márie z roku 1377 a kaplnky sv. Anny z roku 1691, Panny Márie z roku 1721, Svätej studne z roku 1696, sv. Floriána z roku 1700 a Kalvária z roku 1936.
Každoročne pútnické miesto navštívia kvoli Panne Márii Tálskej tisícky veriacich. Soška Panny Márie Tálskej, ktorá je súčasťou oltára v Bazilike Narodenia Panny Márie, je umelecká robota z konca 12. a začiatku 13. st. Pri bazilike sa nachádza kláštor, ktorý slúži ako pútnicky dom a v lese vedľa tohto komplexu sa rozprestiera tzv. Mariánske údolie. Jeho súčasťou je jaskyňa lurdskej Panny Márie, ktorá dodnes slúži ako bohoslužobný priestor pre väčší počet pútnikov v čase slávnostných bohoslužieb a hlavných pútí, a aj zázračný prameň, ktorý sa spomína vo viacerých legendách spojených so vznikom Marianky a Kaplnky Svätej studne.
Kaplnka Sv. studne je druhou najvýznamnejšou stavbou v Mariánskom údolí a podľa legendy je práve tým miestom, kde sa Panna Mária zjavovala a kde bola nájdená zázračná soška, ktorá je centrom kultu v Marianke. Pri ceste k Svätej studni na svahu stojí Krížová cesta, ktorá bola postavená v rokoch 1930 – 1936. V štrnástich murovaných kaplnkách stoja sugestívne sochy v životnej veľkosti, ktoré pochádzajú z dielne kutnohorského rezbára Bohumila Becka. Krížová cesta ako pripomienka umučenia Krista sa dá v Marianke na kopci urobiť kedykoľvek.