super
Múzeum kysuckej dediny - Skanzen Vychylovka
Národopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea v doline Chmúra v katastri obce Nová Bystrica, časť Vychylovka, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Základný kameň expozície bol položený 11.10.1974 a dôvodom bola prioritná záchrana najcennejších pamiatok ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré mali byť zatopené kvôli výstavbe vodného diela Nová Bystrica.
Expozícia ponúka prehliadku hospodárskych budov, zrubových obytných domov, stodolu s pivnicou a obytný dom so stodolou richtára Adama Poništa. Prevažná časť expozície je prenesená z dnes už neexistujúcej obce Riečnica a tvoria ju zrubové obytné domy a hospodárske stavby z usadlostí Rybovia, a Do Potoka. Nachádza sa tu aj obytný dom s hospodárskymi staviskami, stodolou a ovčínom, bývalého riečnického richtára Adama Poništa.
Ďalej tu môžeme vidieť prezentáciu kopaničiarskeho osídlenia, usadlosť u Hruškuliaka, ktorú predstavujú dva obytné domy, stodola a maštaľ so sýpkou. V centre skanzenu sa nachádza najstarší obytný dom z roku 1806 pochádzajúci z obce Oščadnica, krčma z Korne a kaplnka Panny Márie Ružencovej s cintorínom zo Zborova nad Bystricou z 19. storočia a taktiež vodný mlyn a píla s hrázdenou konštrukciou z obce Klubina. Vo všetkých objektoch sa nachádza pôvodne zariadenie. Súčasťou expozície sú i pôvodné stavby - cholvarky - objekty sezónnych pastierskych obydlí a políčka pri domoch, ktoré prezentujú trojpoľný systém hospodárenia, ktorý bol zaužívaný na Kysuciach.
Národopisná expozícia je v prevádzke pre verejnosť v mesiacoch máj - október. V nedeľu sa tu pre návštevníkov konajú rôzne tematické programy s ukážkami tradícií, výroby a spôsobom života kysuckého regiónu a to v podaní folklórnych skupín. Skanzen ponúka aj možnosť povoziť sa na historickej lesnej úvraťovej železnici z roku 1926. Je zachovanou a funkčne obnovenou časťou bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice, ktorá vznikla spojením lesných železníc, kysuckej - z Oščadnice do Chmúry (Nová Bystrica, časť Vychylovka) a oravskej - z Lokce do Erdútky (terajšej Oravskej Lesnej).