Benediktínsky kláštor Hronský Beňadik - pútnické miesto

Turistický región
Západné Slovensko, Hont, Dolná Nitra, Tekov, Južné Slovensko, Pohronský Inovec, Nitriansky kraj
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu
Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Žarnovica, Hronský Beňadik
Obľúbené

Súbor opevnených sakrálnych stavieb v obci Hronský Beňadik, okres Žarnovica, postavený za vlády kráľa Ľudovíta I. Veľkého z Anjou v rokoch 1345 – 1350 (uvádzajú sa aj roky 1346 – 1375). Prvou stavbou bol gotický kostol a trojica svätýň s krížovými klenbami, postupne pribúdali ďalšie stavby - na sklonku 14. st. trojlodie s dvojicou charakteristických veží a s reprezentačným neskorogotickým vstupným portálom, potom južné krídlo s krížovou chodbou a poslednou stavbou bolo tzv. opátske krídlo, dokončené v roku 1508. V strede kláštora sa nachádzala kláštorná záhrada. 

21. júla 1881 budovy kláštora zachvatil veľký požiar a poškodená bola časť kláštorného areálu. Kapitula v Ostrihome preto pristúpila k rozsiahlym úpravám, ktoré trvali až do roku 1889. Na prelome 19. a 20. st. prebehla na objekte pamiatková obnova, regotizoval sa exteriér a do interiéru sa umiestnili neogotické oltáre s časťami pôvodného gotického zariadenia. V súčasnosti je kláštorný kostol spravovaný rehoľou pallotínov a je živým miestom konania pútí, pravidelných bohoslužieb, modlitieb, táborov a tiež duchovných cvičení.

Do Hronského Beňadiku pravidelne, niekoľko krát do roka, putujú veriaci a hľadajú tu pokoj, uzdravenie a silu aj vďaka relikvii Kristovej krvi. Tou je kúsok z Veronikinej šatky s kvapkami Kristovej krvi, ktorú daroval pápež Pavol II. kráľovi Matejovi Korvínovi, a ten ju uložil v kláštore v Hronskom Beňadiku. V súčasnosti sa táto relikvia nachádza v kaplnke Božskej krvi.

Kláštorný komplex v Hronskom Beňadiku je od 24. apríla 1970 zaradený do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.



© 2010 - 2024 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.