Pramene Vyšne Ružbachy

Vyšné Ružbachy 58
065 02 Vyšné Ružbachy
Turistický región
Východné Slovensko, Zamagurie, Spiš, Prešovský kraj, Spišská Magura, Pieniny, Ľubovnianska vrchovina
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu
Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Stará Ľubovňa, Vyšné Ružbachy
Obľúbené

Liečivá voda v známych slovenských kúpeľoch vo Vyšných Ružbachoch patrí do skupiny hydrouhličitanovo-síranových, vápenato-horčíkových, uhličitých, hypotonických minerálnych vôd. Jej zdrojom je deväť prameňov, ktoré chŕlia 150 litrov vody za sekundu. Jej teplota sa pohybuje v rozmedzí 19°C - 22,3°C. Prírodné liečivé minerálne pramene sú vhodné na liečenie srdcovo-cievnych, nervových ochorení a ochorení povolania. Kúpele Vyšné Ružbachy sa tešia veľkej obľube domácich, ale i zahraničných návštevníkov. 

Hlavným prameňom kúpeľov je prameň Izabela, ktorý využívajú kúpele nielen vo vodoliečebných zariadeniach, v balneoterapii, ale aj na letnom kúpalisku. Samotný vrt je hlboký 208 m, prameň produkuje 100 l / s a nachádza sa v kúpeľnom areáli na okraji lesa.

Ďalším zaujímavým zdrojom liečivej vody je aj prameň Kráter s termálnym travertínovým jazierkom, ktoré je najväčším travertínovým jazerom nielen a Slovensku, ale aj v celej strednej Európe. Má viac-menej kruhový tvar s priemerom približne 20 m, hĺbka jazera je cca 3 m . Je lemované obrubou, ktorá ma výšku 1 m a šírku 2 m. Nachádza sa v severozápadnej časti obce a od roku 1967 je zaradený medzi chránené prírodne útvary Slovenska. 

Západne od kúpeľného areálu pri lesnej cestičke sa nachádza prameň Svätený I. Voda, ktorá vyteká z kamenného múrika slúži ako pitný zdroj. Podobne sa využíva aj prameň Jozef so stredne mineralizovanou, uhličitou vodou so zvýšeným obsahom vápnika, horčíka, fluóru a s teplotou vody 19°C. V blízkosti liečebného domu Travertín sa nachádzajú dva minerálne pramene, prameň Stavbár a prameň Ščenský, ktoré sú priam umeleckým dielom, pretože vytekajú zo zložito postaveného dekoratívneho múrika a to tak, že jeden prameň z ľavého a druhy prameň z pravého žľabu umeleckej pitnej vázy. Pozornosť pútajú aj ďalšie travertínové krátery a to Kaplnkový kráter, nazvaný podľa kaplnky stojacej na jeho okraji, a netradičným je aj kráter Jama smrti, z ktorého dodnes uniká oxid uhličitý.


© 2010 - 2024 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.