super
Kúpele Ružbachy
Cena všetkých typov dvojlôžkových apartmánov za cenu najlacnejšieho apartmánu do 31.12.2024 pre všetky pobyty Grand Hotela Strand.
Dovoľujeme si vám oznámiť, že v termíne 02.01. - 07.01.2025 bude v predaji len pobyt bez procedúr.
Popis kúpeľov
Kúpele Ružbachy ležia na východnom Slovensku, na rozhraní Tatranského národného parku a Pieninského národného parku, v nadmorskej výške 615 m n. m., vo Vyšných Ružbachoch. Kúpele obklopené parkom sú situované pod výbežkami ihličnatého lesa. Sú známe termálnymi liečebnými prameňmi a dodnes sa využíva deväť minerálnych prameňov hydrouhličitanového a vápenato-horečnatého typu. Najvýdatnejší je prameň Izabela, ktorý napĺňa aj letné kúpalisko a vnútorný krytý termálny bazén v Grand Hoteli Strand. Kúpele sú zamerané hlavne na liečbu obehového ústrojenstva, vysokého krvného tlaku a srdcovo-cievnych ochorení a poskytujú klientom profesionálnu diagnostiku a liečebné procedúry, ktoré uzdravujú nielen telo, ale aj dušu.
Zvláštnosťou kúpeľov je liečivé žriedlo "kráter", ktorý vznikol prepadnutím travertínových kôp. Tento tzv. Ružbašský kráter, vďaka svojej veľkosti (má priemer 20 m a je hlboký 3 m), je považovaný za najväčšie travertínové jazero nielen na Slovensku, ale možno aj v celej strednej Európe. Od roku 1967 je chráneným prírodným výtvorom. Pozornosť pútajú aj ďalšie travertínové krátery, ako Kaplnkový kráter, nazvaný podľa kaplnky stojacej na jeho okraji, a netradičný kráter Jama smrti, z ktorého dodnes uniká oxid uhličitý. Pod lesom, uprostred lúk, sa nachádza aj unikátna prírodná galéria 104 sôch z travertínu od umelcov zo štrnástich krajín, ako pozostatok medzinárodných sochárskych sympózií, ktoré sa tu konajú už od roku 1964. V kúpeľnom areáli sa, okrem kúpeľných domov, nachádza aj budova Balneoterapie s rehabilitačným a masážnym bazénom, fitness centrom a telocvičňou, kde na klientov čakajú špičkoví lekári s moderným vybavením a odborný personál s dlhoročnými skúsenosťami, množstvo kvalitných liečebných procedúr a moderné vybavenie.
Krásne prostredie kúpeľov je priam predurčené na prechádzky v kúpeľných parkoch a relax v prírode. V okolí sú zaujímavé prírodné útvary "smrtné jamy" a samotné kúpele sa pýšia už spomínanou netradičnou prírodnou zaujímavosťou, ktorou je termálne travertínové jazierko v tvare krátera. Prostredníctvom služby concierge je možné zarezervovať si aj rôzne výlety a exkurzie, napr. do 15 km vzdialenej Starej Ľubovne, kde sa nachádza Ľubovniansky hrad zo 14. storočia, Ľubovniansky skanzen s ukážkami ľudovej architektúry Spiša a Šariša alebo stredoveký vojenský tábor v podhradí, ktorý predstavuje vojenský život v 16. storočí. Veľkým lákadlom je „Nestville Park" v dedinke Hniezdne, ktorý návštevníkom približuje históriu, tradičné remeslá, výnimočnú zručnosť ľudí žijúcich na tomto území a náradie používané v jednotlivých obdobiach. Významnou turistickou atrakciou je aj Múzeum Červený kláštor, známe pútnické miesto Litmanová alebo Belianska jaskyňa v Tatranskej Kotline. Jednou z najväčších turistických atrakcií je určite splav po rieke Dunajec na tradičných drevených pltiach cez prírodný kaňon, najväčší v strednej Európe.
V zime je návštevníkom v areáli strediska Vyšné Ružbachy k dispozícii 7 vlekov a lyžiarska sezóna tu začína v decembri a trvá až do marca. Ski Park Vyšné Ružbachy je vzdialený 2,5 km a hostia môžu využiť aj bezplatnú hotelovú kyvadlovú dopravu do tohto strediska.
Prečo si vybrať tieto kúpele
- pekné prostredie
- tichá lokalita
- blahodárne účinky termálnych prameňov
- letné kúpalisko
- prírodný kráter
- lyžiarske stredisko pre nenáročných
Náš názor na kúpele
Kúpele v krásnej tichej lokalite malej dedinky. Hlavná budova Grand Hotel Strand je postavený v španielskom štýle s celoročnou prevádzkou termálneho bazéna a je prepojený s Balneoterapiou. Ponúka najkvalitnejšie služby pod jednou strechou. Švajčiarske domčeky pripomínajúce alpskú zrubovú architektúru a Travertín I. a II. odporúčame pre menej náročnú klientelu (na stravu ako aj na procedúry sa dochádza cca 100 m).
Zameranie kúpeľov
V kúpeľoch sa liečia choroby z povolania, duševné choroby, ochorenia tráviaceho ústrojenstva, ochorenia obehového a pohybového ústrojenstva, ženské ochorenia, choroby obličiek a močových ciest. Vhodné aj na rekonvalescenciu po onkologických ochoreniach.
Prírodné liečivé zdroje
Pri liečbe sa využívajú a spájajú dva prírodné liečivé faktory, termálne pramene minerálnych vôd a priaznivé klimatické podmienky. Liečebno-rehabilitačný proces sa opiera hlavne o účinky minerálnej vody z termálneho prameňa Izabela. Ide o stredne mineralizovanú, hydrogénuhličitanovú, vápenato-horečnatú, slabo kyslú, hypotonickú vodu s teplotou do 23 stupňov C.
Wellness
Aqua thermal wellness IZABELA:
- thermal jacuzzi
- parná bylinná sauna, suchá fínska sauna, infra sauna
- ochladzovací minerálny bazén
- masážne trysky
Vitálny svet Balneoterapia:
- rehabilitačný bazén
- masážny bazén
- uhličitý bazénový kúpeľ
- suchá fínska sauna
- ochladzovací kúpeľ
- fitness
Procedúry (cca až 60 druhov liečebných procedúr) napr:
- Bahenné zábaly
- Bioptron - biolampa
- Cvičenie v bazéne - Hydrokinéza
- Hippoterapia
- Inhalácie
- Klasická masáž
- Parafínový zábal
- Rašelinový zábal
- Reflexná masáž
Pre deti
- Dieťa do 3,99 rokov bez nároku na lôžko a služby ZADARMO.
- Liečebné procedúry sa podávajú iba osobám od 18 rokov.
História
Vyšné Ružbachy založili usadlíci, ktorí objavili tunajšie minerálne pramene. Prvé písomné zmienky pochádzajú z konca 13. storočia, kedy boli založené Nižné a Vyšné Ružbachy. V polovici 16. storočia nastal rozvoj kúpeľov vďaka grófovi Sebastiánovi Ľubomirskemu a na konci tohto storočia bol postavený aj liečebný dom aj s bazénom. V tom období navštevovali kúpele bohatí klienti z Poľska a Uhorska. Neskôr po vymretí Ľubomírskeho rodu kúpele menili majiteľov a skoro štyri storočia boli v zálohe u poľských kráľov a až na konci 18. storočia vrátené Uhrosku, ktoré sa však o kúpele nestaralo.
Na začiatku 19. storočia boli kúpele zrekonštruované, postavilo sa zrkadlisko (prírodný kúpeľ, do ktorého priteká voda priamo z prameňa) a neskôr pribudlo aj vtedy najväčšie termálne kúpalisko na Slovensku. V tom čase patrili kúpele medzi najmodernejšie kúpele na Slovensku. Neskôr kúpele zdedil manžel netere španielskeho kráľa, ktorý ich navštívil aj osobne. Budovu Bieleho domu, postavenú v biedermeierovom slohu, dal postaviť gróf Zamoyski a dodnes budova slúži ako jedáleň a spoločenská miestnosť. Ďalší rozvoj kúpeľov zastavila 2. svetová vojna. Po vojne boli kúpele znárodnené, tak ako všetky ostatné kúpele na Slovensku, komunistickým štátom. Kúpeľné budovy pochádzajú prevažne z rokov 1920 až 1940 a sú doplnené objektmi z rokov 1975 až 1997.
UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Poloha kúpeľov
Samotné kúpele sa nachádzajú povyše obce toho istého mena, 15 km od okresného mesta Stará Lubovňa.
Internet
WiFi pripojenie na internet v Grand Hoteli Strand a Travetíne.
Parkovanie
Parkovanie spoplatnené podľa cenníka kúpeľov.
Zvieratá
Ubytovanie so zvieraťom v kúpeľoch nie je možné.
Podávanie stravy
Stravovanie: Grand Hotel Strand priamo v budove a pre ubytovaných hostí v Travertínoch a vo Švajčiarskych domčekoch sa strava podáva v Bielom dome (cca 100 m).
Seniorský liečebný pobyt s liečebnými procedúrami a vstupom do bazéna
Wellness pobyt v kúpeľoch
Komplexný liečebný pobyt s procedúrami a vstupom do bazéna
Silvester v pokojnom prostredí podhoria Spišskej Magury so skupinou Duchoňovci
Relaxačný pobyt v príjemnom podhorskom prostredí kúpeľov
Regeneračný pobyt Medical zameraný na obnovu síl a oddych
Bezstarostný all inclusive pobyt v kúpeľoch
Skvelá dovolenka alebo kúpeľný pobyt v Grand Hoteli Strand
Dôležité informácie ohľadom kúpeľného pobytu hradené poisťovňou
kontaktná osoba: Vlasta Šlachtovská
tel.: 052 / 42 66 590 od 7:00 – 15:30 hod.
E-mail: pk@ruzbachy.sk
Poistenci skupiny A
- kúpeľná starostlivosť nadväzuje na predchádzajúcu ambulantnú alebo ústavnú starostlivosť. Zdravotnú kúpeľnú starostlivosť (lekárske vyšetrenia, liečebné procedúry), ubytovanie aj stravu plne hradí zdravotná poisťovňa. Platí sa iba zákonom stanovený poplatok 1,66 € za stravovanie a pobyt na lôžku za každý deň v prírodných liečebných kúpeľoch bez ohľadu na dĺžku pobytu a kúpeľné doplatky, o ktorých informuje poistenca kúpeľné zariadenie (kúpeľný poplatok, daň z ubytovania, poplatok za služby a cestovné).
- návrh na kúpeľnú starostlivosť vystavuje všeobecný lekár, alebo lekár špecialista na základe zdravotného stavu poistenca. Lekár vyplní tlačivo „Návrh na kúpeľnú starostlivosť“ a priloží k nemu potrebné výsledky vyšetrení, prípadne odporúčania. Kompletne vyplnený návrh musí byť do zdravotnej poisťovne doručený najneskôr šesť týždňov pred uplynutím doby indikácie. Zdravotné poisťovňa posúdi úhradu kúpeľnej starostlivosti a vychádza pritom z údajov uvedených v návrhu a tiež z údajov dostupných v osobnom účte poistenca.
- zdravotná poisťovňa zasiela návrh priamo do kúpeľného zariadenia, s ktorými má uzatvorenú zmluvu na liečbu v danej indikácii a poistencovi (v prípade detských kúpeľov zákonnému zástupcovi) zasiela Oznámenie o schválení kúpeľnej starostlivosti, kde je uvedený názov kúpeľného zariadenia, schválený počet dní kúpeľnej liečby a posledný možný nástupný termín. Presný termín nástupu na kúpeľnú liečbu určuje kúpeľné zariadenie v závislosti na kapacitné možnosti ubytovania v jednotlivých liečebných domoch a následne zašle poistencovi predvolanie na kúpeľnú liečbu.
- kúpeľnú liečebnú starostlivosť hradenú poisťovňou je možné čerpať raz do roka. Dĺžka pobytu je obvykle 21 dní.
Poistenci skupiny B
- zdravotná kúpeľná starostlivosť je plne hradená zdravotnou poisťovňou okrem služieb t.z., že poisťovňa hradí kúpeľné procedúry a poistenec si hradí ubytovanie, stravu, kúpeľný poplatok a daň z ubytovania
- návrh na kúpeľnú liečbu vystavuje všeobecný lekár, alebo lekár špecialista na základe zdravotného stavu poistenca
- zdravotná poisťovňa zasiela poistencovi Oznámenie o schválení kúpeľnej starostlivosti, kde je uvedený schválený počet dní kúpeľnej liečby a posledný možný nástupný termín. Prílohou tohto Oznámenia je zoznam zmluvných kúpeľných zariadení, ktoré dané ochorenie liečia. Poistenec si z tohto zoznamu vyberie kúpeľné zariadenie, v ktorom chce liečbu absolvovať, telefonicky si s ním dohodne termín liečby, ubytovanie a príplatky a zašle tam schválený Návrh na kúpeľnú starostlivosť.
- dĺžku pobytu upravuje Indikačný zoznam pre kúpeľnú starostlivosť Slovenskej republiky
Sprievodca počas kúpeľnej liečby
Poistenec so zdravotným postihnutím, vyžadujúcim pomoc a sprevádzanie pri kúpeľnej liečbe, má možnosť požiadať poisťovňu o čiastočnú úhradu za sprievodcu. Uvedenú požiadavku zdôvodní indikujúci lekár v príslušnej časti Návrhu. V prípade detskej kúpeľnej liečby je možné požiadať o čiastočnú úhradu sprievodcu dieťaťa do 3 rokov veku. Ostatné poplatky si sprievodca v kúpeľnom zariadení dopláca.
Zamietnutie úhrady na kúpeľnú starostlivosť
V prípade, že zdravotný stav poistenca nespĺňa zákonom dané podmienky na schválenie kúpeľnej liečby alebo sa vyskytujú kontraindikácie ku kúpeľnej liečbe, bude úhrada kúpeľnej starostlivosti zamietnutá. V uvedenom prípade zdravotná pisťovňa vráti Návrh na kúpeľnú starostlivosť poistencovi s uvedením dôvodu zamietnutia.
Vrátenie Návrhu z dôvodu nenastúpenia na kúpeľnú liečbu
Ak poistenec z vážnych dôvodov nemôže nastúpiť na kúpeľnú starostlivosť, vráti zdravotná poisťovňa Návrh na kúpeľnú starostlivosť s vyplneným tlačivom Vrátenie Návrhu na kúpeľnú starostlivosť z dôvodu ne nastúpenia na liečenie.
Dôležité doklady na príjem do kúpeľov
- pred nástupom na kúpeľnú starostlivosť musí mať pacient vystavené potvrdenie od svojho všeobecného ošetrujúceho lekára, že je schopný túto liečbu absolvovať (potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti absolvovať liečbu musí byť vystavené maximálne 14 dní pred nástupom na pobyt)
- preukaz poistenca a doklad totožnosti
- predvolanie na kúpeľnú liečbu, ktorú pacientovi doručili priamo z kúpeľov
- oznámenie o schválení kúpeľnej starostlivosti, ktoré pacientovi zaslala poisťovňa
- zdravotné pomôcky či lieky, ktoré pacient používa pravidelne